Madeira s dětmi

Ostrov věčného jara

Madeira je sopečný ostrov, dlouhý 57 km, široký 22 km, ležící 980km od břehů Portugalska v Atlantickém oceánu. Hlavním městem je Funchal, název města pochází od portugalského slova funcho – fenykl. Tato aromatická rostlina se zde hojně vyskytovala na pobřeží. Většina ostrova je hornatá, se skalnatým pobřežím a zdejší vnitrozemí je jen velmi málo osídlené. Nejvyšším vrcholem je lávový vrchol Pico Ruivo vysoký 1 862 m. Madeira spadá do subtropického podnebného pásu a zdejší teploty se liší i podle toho, jestli jste na pobřeží nebo v horách a samozřejmě také na ročním období. Protože je ostrovem v Atlantiku, dá se očekávat studený a silný vítr a také rychlá proměnlivost počasí. Nejteplejšími měsíci je přirozeně léto, teploty se v tuto dobu pohybují obvykle kolem 25°C. V zimních měsících se teploty pohybují kolem 15°C.

 

Madeira

Říkali, že Madeira pro děti není

To je pravda. Madeira opravdu není pro děti, to ale neplatí v našem případě. V sestavě 1 dospělý + 2 děti + 1 nosítko to sice na levády nebylo, ale i tak se tady pro nás našlo spoustu zajímavých míst.

 

Madeira

Jak cestovat s dětmi po ostrově?

Je několik způsobů, jak se po ostrově pohybovat. Záleží jen na vás, jak to máte nastavený. Taxi, autobus, pronajaté auto, pěšky. Taxi se hodně využívají, když chcete jít horskou levádu a není to zrovna okružní trasa, odvezete se na začátek autem a na konci si vezmete taxi zpět ke svému autu. Jinak se určitě nevyplatí. Jezdit autobusem si umím představit, avšak je obrovská škoda nezastavit na nějakém zajímavém místě, kterým zrovna projíždíte. Já ho nevolila kvůli pohodlnosti. Takže určitě doporučuji vypůjčit si auto. Za dětskou autosedačku si v půjčovně připlatíte, v mém případě to bylo 40 eur, druhou autosedačku jsem si vezla z domova. Madeira je tak maličký ostrov, že kdybyste chtěli, tak bez turistických zastávek ho máte během jednoho dne projetý celý dokola i křížem krážem.

 

madeira s dětmi

Co s dětmi na Madeiře?

O tom jsem vůbec nepřemýšlela, plán byl jasný, prostě si půjčit auto a tam, kde se nám bude líbit, zastavíme. Nejsem moc zastánce míst, kde se platí vstupné, ale i tak jsem se nechala zlákat na doporučení a zaplatila si za 6 eur (děti neplatily) vstup do botanické zahrady. Při procházce jsem si pak uvědomila, že to bylo zbytečné. Proč platím za to, abych viděla krásnou floru, když celá Madeira je jedna velká botanická zahrada. A to bylo naposledy, co jsem někde platila. Vlastně jsme pak ještě jeli lanovkou za 3 eura u sochy Krista. Takže co jsme tam tedy všechno dělali? Navštívili jsme nespočet vyhlídek s pohledem ať už na Atlantický oceán nebo ve vnitrozemí na horské kopce. Mimo to jsme prolézali starými vavříny, koupali se v oceánu, chytali všudypřítomné ještěrky, pozorovali surfaře, potkali několik vodopádů, stavěli kameny na sebe, setkali se s býky, zkoušeli ozvěnu v kostele, poflakovali se ve starých ulicích Funchalu a spoustu dalších věcí.

 

madeira

Co z toho tak malé děti mají?

Tak tuhle otázku slýchávám docela často a k nim patří ještě několik podobných jako…Vždyť si to stejně nebudou pamatovat…nebo…Dětem je nejlíp doma ve svém pokojíčku. Tak já vám řeknu jak to je. Děti žijí okamžikem. Je jim úplně jedno kde jsou. Hlavně, že jsou se svými rodiči. Malé děti se umí rychle adaptovat v novém prostředí, řekla bych, že dokonce lépe než dospělí. Nejde o to, aby si to pamatovaly až do dospělosti. Stejně tak můžu říct, že je zbytečné chodit s dětmi na hřiště, je zbytečné chodit do zoo, je zbytečné jim dělat dorty k narozeninám v prvních letech jejich života atd. Já jsem u svých dětí posunula vnímání podnětů o trochu výš a věřím, že jim to jejich dětský život víc než zpestří.

 

Madeira s dětmi

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *