Ranomafana, Isalo a Anja – Národní parky, které jsme navštívili

Vstupy do národních parků jsou drahé, zpravidla dostanete anglicky mluvícího průvodce, který park velmi dobře zná a ví kde se zvířata vyskytují. Cena se odvíjí také od náročnosti okruhu, proto nebudu uvádět ceny jednotlivých parků, počítejte ale s cenou okolo tisícovky.

Deštný prales Ranomafana

Každý prales je něčím vyjímečný, ať už svojí faunou a florou nebo dosti odlišným mikroklimatem. V tomhle parku můžete spatřit snad nejvíce druhů lemurů. My měli to štěstí a viděli jsme šest druhů denních lemurů ze sedmi. Podařilo se nám také najít gekona jménem ploskorep třásnitý a asi nejzajímavějším druhem v tomto parku je nosatec žirafí, který byl objeven poměrně nedávno, a to v roce 2008. Je to endemický brouk a za své jméno vděčí dlouhému krku, který používá k boji s ostatními samci, ale i k vyřezávání děr v listech. Samička nosatce má krk o něco kratší, z toho vyplývá, že nosatec je dimorfním druhem zvířete, tedy samičky vypadají jinak než samci.To ale není vše, co v Národním parku Ranomafana uvidíte. Z flory se nám libily různé orchideje a sukulenty rostoucí ze stromů. Z fauny zase motýli, pavouci a hlavně ptactvo. Jelikož se jedná o deštný prales, je dobré si obléknout dlouhý rukáv a nohavice, hodit se může i repelent a hlavně bacha na pijavice.

 

ranomafana

ranomafana

gekon

ranomafana

nosatec žirafí

Isalo

Tento park je co se týče terénu velmi různorodý. Krajina je hornatá a plná hlubokých kaňonů. Na vrcholcích panuje sucho a savana, ale když sestoupíte dolů, čeká na vás vlhký prales s vodopády a vodními lagunami. Kdysi tudy tekla řeka, která pískovcové pohoří vytvarovala k obrazu svému. Nahoře nás čekal krásný výhled na krajinu a obdivovali jsme strom zvaný sloní noha, který roste jen na vrcholcích pohoří Národního parku Isalo. Mě připadal jako malý buclatý baobab. Náš průvodce tvrdil, že do něho můžeme udělat dírku a napít se, je totiž plný tekutiny, ale nesmí se to přehnat, jinak nám bude špatně. Přiznám se, že do něčeho tak roztomilého bych díru neudělala. Sešli jsme dolů a došli až k černému a modrému jezírku. Tyhle dvě místa bych klidně vynechala. Velká turisťárna. Káždý se chce smočit, přitom stačí jít podél potoka a skočit do jakékoliv tůňky. Jsme tu ale mimo sezónu, a tak moc turistů nepotkáváme. Je tu ještě jedno místo hojně navštěvované, skalní útvar zvaný Isalo window. Zde určitě sami nebudete, kvůli bezpečnosti sem jezdí auta v konvoji, navíc se tady zase platí za něco, co je volně přístupné. Takže jsme to odmítli a v tu chvíli litovali, že nemáme motorku.

 

isalo

isalo

isalo

isalo

isalo

 

Anja

Anja je malá rezervace, kterou spravují místní lidé. Je o kapku levnější a v blízkosti se nachází i restaurace, ale jíst zde nedoporučuji. Žije tu několik rodin lemurů kata, odhadem přes třista jedinců. Obývají přilehlý les a jeskyně. Najdete tu i jeden z nejmenších druhů chameleona Brokesie. Na stromě ho však nenajdete, musíte se kouknout na zem a zřejmě ani tam se vám ho nepodaří najít. Dále jsme se pak dostali nahoru na obrovské balvany, cestou přes jeskyně, kam chodí spát lemuři a pohled byl opět dechberoucí. V parcích nejste limitováni časem, můžete se kochat jak dlouho chcete.

 

brokesia

anja

lemur kata

lemur kata

anja

2 Thoughts on “Ranomafana, Isalo a Anja – Národní parky, které jsme navštívili

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *