Kam za výhledy na Berounsku

svatý jan pod skalou

Svatý Jan pod Skalou

Tuhle vyhlídku zná určitě každý, a i když je to turisticky hodně vytížené místo, stojí za zmínku. Obzvláště v době koronavirové, kdy byly otevřeny jen obchody s potravinami, se na Svatojánskou vyhlídku stahovaly davy lidí. Skalní stěna s vysokým křížem nabízí pohled z výšky 210 m, rozhodně se ale vyplatí opustit dav, přelézt dřevěné zábradlí a sestoupit trochu dolů. Naskytne se vám úplně jiný pohled dolů.

Z parkoviště u Svatojánské koleje je to nahoru kilometr.

Svatý Jan pod Skalou

Vyhlídka Mramor

Nebo též Mramorová vyhlídka, se nachází také v obci Svatý Jan pod Skalou a vedou k ní dvě cesty. Ta první a zároveň nejkratší vede po červené ze Svatého Jana směrem k Dubu na Herinkách a po půl kilometru se musí odbočit prudce do leva na neznačenou cestu, po které po chvilce uhnete znovu doleva. Trasa dlouhá necelý kilometr vede ze začátku hodně do kopce a není vhodná pro kočárek. Tou druhou možností, ale delší, je nechat auto tady a vydat se po neznačené cestě, dlouhé zhruba tři kilometry. Chvilku se jde do mírného kopce a pak se držíte pořád vpravo a dojdete po traverze do cíle. Trasa je vhodná pro terénní kočár, ale posledních sto metrů k vyhlídce to asi nevyjede.

vyhlídka mramor

Tetín

Zhruba deset kilometrů od Svatého Jana se nachází obec Tetín se stejnojmennou zříceninou hradu a vyhlídkou na řeku Berounku.

Z parkoviště u kostela je to na vyhlídku 120 metrů.

vyhlídka Tetín

Žloukovice

A pokud se chcete kochat výhledem na Berounku bez turistů, zajděte si na nejmenovanou vyhlídku na druhém břehu Žloukovic. Dostanete se sem z Nižboru severně po silnici číslo 116, tam někde necháte u lesa  auto a cca po dvou kilometrech dojdete na místo.

Vyhlídku najdete zhruba naproti tenisovým kurtům zde.

ŽLOUKOVICE

Výhled z betonového křesla

Nedaleko lomu Amerika se nachází vyhlídka na malou obec jménem Mořinka. Betonové křeslo, které váží 700 kilogramů, sem bylo umístěno v roce 2003, a teď se podržte – bez použití těžké techniky, jen za pomoci lidské síly. Vedle křesla se ještě nachází uměle vytvořený menhir, jelikož obec prý vyzařuje zvláštní energii.

Parkoviště je hned pod kopcem.

obec mořinka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *