Prodloužený víkend na Mallorce, aneb co všechno stihnout za 3 dny

Mallorca Cuber
Letenky za 50 éček

Zase ty levné letenky a moje oblíbené letiště v Norimberku. Z téhle kombinace se vyklubal prodloužený víkend na Mallorce.

V polovině září 2017 jsme letěli na Mallorku. V plánu jsme měli projet na skútru část pohoří Serra de Tramuntana a vykoupat se v moři. Mysleli jsme, že se ohřejeme, ale realita byla jiná.

Pojďte se podívat, co vše jsme za tři dny stihli, nebo spíše nestihli?

Ve čtvrtek tam a v neděli zpět

Let z Norimberku do Palmy trval jen dvě hodiny. Letadlo mělo zpoždění a my dorazili na letiště někdy po jedné hodině v noci místo o půl noci. Na letišti už nás čekal náš český hostitel s autem a vyrazili jsme směr na západ do Port de Pollenca. Byla noc, takže jsme hned zalehli a těšili se na další den. Ráno jsme hned vypadli do města, abychom si pronajali skútr a vydali se na průzkum.

Pátek

Počasí nám nepřeje, vyjíždíme do hor a začíná lejt jako z konve. Otáčíme to a jedeme zpět na byt. Vypadá to, že dnes asi nepřestane, i přes to se ale vydáváme do historického města Alcúdia.

Alcúdia hradby

Cílem jsou středověké hradby, které jsou velmi dobře dochované a dodnes obepínají město. Do města se dá vstoupit dvěma hlavními branami a máte možnost se vydat po starém opevnění, které nabízí pohled na město z výšky nebo se vydat úzkými uličkami.

Sobota

Vyrážíme na Cap de Formentor. Toto místo je nejsevernějším bodem na ostrově a zároveň i nejfotografovanějším místem ostrova. Není divu, ze skalnatých útesů se nabízí krásné výhledy na moře. Maják, který se tu nachází, není přístupný.

Cap de Formentor znamená v překladu „konec Formentoru“. Je to turisticky hodně vytížené místo, a proto tady posledních pár let v sezóně platí zákaz vjezdu soukromých vozidel od 10-22:30. Tyto informace se mohou rok od roku lišit, a tak je lepší si je zjistit dopředu, než se sem vydáte.

O tom, že je zde doprava trochu komplikovanější, jsme se přesvědčili na vlastní oči, když jsme se na úzké silnici museli krokem několikrát vyhýbat autobusům, nebo když jsme potkali auto ve škarpě.

Jedeme se ještě podívat na vyhlášenou pláž Platja de Formentor.

Chvílemi nám prší a svítí sluníčko, a tak jsme se rozhodli prozkoumat město, ve kterém jsme ubytovaní – Port de Pollenca. Toto rozkošné městečko je obklopené horami a má nekonečnou pláž, podél které se dá dojít až do města Alcúdia. My se ale vydáváme ještě do města Pollenca.

To je staré město s úzkými uličkami plné kaváren, restaurací a barů, a to jen pár kilometrů od Port de Pollenca.  Tady si dáváme oběd pod Calvariho schodama. Ty vedou k malé kapli na vrcholu a jsou obklopeny cypřiši z obou stran. Schodů je 365 a každý z nich má znázorňovat jeden den v roce.

Den zakončujeme v restauraci na pláži v Port de Pollenca, kde si dáváme tradiční španělský pokrm paellu – což připomíná něco jako rizoto.

Neděle

Náš poslední den na ostrově. Počasí nám přeje, a tak opět vyrážíme do hor.

Dostáváme se pod horu Puig Major a k jezeru Cúber a Gorg Blau. Tyto dvě horská jezera leží nedaleko od sebe a jejich návštěvu moc doporučuji. Stačí se posadit u jednoho z nich a prostě jen tak být.

Puig Major je nejvyšší hora Mallorky. Měří 1445 metrů a na jejím vrcholu stojí vojenský radar, z toho důvodu je Puig Major veřejnosti nepřístupný. Dostanete se ale na druhou nejvyšší horu Mallorky, kterou je Puig de Massanella. Ta se nachází v nadmořské výšce 1364 metrů.

My žádnou dlouhou túru v plánu nemáme, protože přeci jen v šestém měsíci těhotenství už to není tak jednoduchý. Příště sem vyrazíme s dětmi a třeba si dáme GR 221.

Puig Major

jezero Cuber

jezero Gorg Blue

Gorg Blau

Dominiky svět - Mallorca

jezero Gorg Blau

Osli, horští kozli a ovce

Jsou v horách na každém rohu a je s nimi sranda. Jedni žebrají, druzí touží po drbání a ti ostatní jsou jen zvědaví. První místo u nás získává místní kozel, který obsadil malý plac u silnice a čeká, kdo mu co hodí. Nám sežral svačinu, uličník.

Poslední zastávka

Od jezer pokračujeme dál po „Ďáblově silnici“ do zátoky Sa Calobra. Úzká silnice plná serpentin je rájem nejen pro motorkáře.

Naším cílem je skrytá pláž Torrent de Pareis. Od vesničky Sa Calobra je tato pláž vzdálená asi 500 metrů a v jednom úseku musíme projít tunelem. Aby jsme se dostali na pláž, musíme ještě překonat ledový potok, který teče z hor a vlévá se do moře.

Dalším zajímavým bodem na Ďáblově silnici je zajisté takzvaný kravatový uzel, tento úsek vás otočí o 270 stupňů. Silnice se tedy doslova stočí pod sebe. Na mapě ho najdete jako Nudo de Corbata. Doporučuji si tady udělat přestávku na občerstvení a pokochat se nádhernými výhledy.

Náš čas na tomto ostrově už se rychle krátí a my se musíme vrátit zpátky do Port de Pollenca, vrátit skútra a jít na stopa směr Palma.

Pojďme si ještě zrekapitulovat, co vše jsme během tří dnů navštívili:

 Port de Pollenca

 Alcudia

 Cap de Formentor

 Platja de Formentor

 Jezero Gorg Blau

 Jezero Cúber

Pollenca

 Nudo de Corbata

 Sa Calobra

 Torrent de Pareis

 Palma

Mallorku jsme si užili, jak jsme jen mohli. V horách se nám moc líbilo, a až se tu znovu objevíme, naše první cesta povede do hor.

Na to, že nám první den pršelo, další den tak půl na půl a až poslední den jsme měli nádherné počasí, jsme toho stihli hodně.

Příště se uvidíme na Mallorce s dětmi.

AHOOOJ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

  1. Ivana Volková says:

    Muselo to být krásný. Chybí mi trošku víc popisu jak se vám tam vlastně líbilo a co vlastně stálo za to a co třeba ne. Na Mallorce jsem nikdy nebyla, ale jednou bych se tam ráda podívala. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *