Landartová galerie pod širým nebem

Land art, neboli krajinné umění, je umělecký směr, který vznikl v 60. letech ve Spojených státech. Je to forma umění, která je vytvořena v přírodě, s použitím hlavně přírodních materiálů. Land art vznikl původně jako protest proti komerčnímu umění. Umělci tohoto směru měli záporný vztah k bezohledné komercializaci umění a galeriím.


Landart galerie Mariánské údolí

V roce 2020 vznikla na levém břehu Ohře, v Mariánském údolí (Klášterec nad Ohří) Landartová galerie. Jan Troják vyklidil s rodinou znečištěný lesík nedaleko Rašovické lávky a začal zde tvořit umělecká díla z přírodních materiálů. Mělo by se tu nacházet 13 objektů, které mají dlouhodobý charakter a pak díla dočasná (ze sněhu, ledu apod.)

Jan Troják vybízí všechny k návštěvě jeho Landart galerie:
,,Přijďte se podívat, zrelaxovat, klidně si zatvořit a něco vyrobit. Kdo by měl chuť, může pomoct s úklidem, neboť okolní lesík je stále zaneřáděný, a tak kdykoliv tam jdeme, opět vysbíráme další odpadky, což můžete i vy. Pomoct může kdokoliv. Prosím, respektujte daná díla, neničte je. Pokud chcete sami tvořit, místa je zde dost i na vaše umění. Děkujeme a užijte si přírodu a tvorbu v ní!“

Když jsem byla malá, tak jsem tvořila domečky pro skřítky (a kdo ne, že jo) a se svými dětmi je tvořím i teď. Občas vytvoříme na zemi obraz ze šišek nebo si z velkých větví postavíme skrýš. To je vlastně taky land art, ale takový ten nižší level. Když se nad tím zamyslím, tak možností tvoření v přírodě je mnoho. Příště, až někam vyrazíme, zkusíme něco jiného než jen domeček pro skřítky.

Inspiroval vás tento článek k návštěvě Landart galerie v Mariánském údolí? Nebo jste toto místo už navštívili?

Nakonec vám ještě prozradím tajemství. Přímo na tomto místě se nachází keška, a v nedalekém okolí ještě dvě.  Tak si s sebou nezapomeňte vzít nějakou blbinku z kinder vajíčka, ať mají děti co na výměnu.

Přeji vám krásný výlet!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *