Motýlí dům Papilonia v Praze

Není žádným tajemstvím , že jsme velcí milovníci hmyzu, zejména motýlů. V létě trávíme spoustu času v přírodě, kde mimo jiné pozorujeme a určujeme housenky a motýly.

Životní cyklus motýla je doslova fascinující. Prochází během svého vývoje čtyřmi stádii – vajíčko, housenka, kukla, dospělý motýl (imago). Tato proměna se ve hmyzí říši nazývá proměnou dokonalou, to znamená, že dospělý jedinec již neroste.  Na rozdíl od hmyzu s proměnou nedokonalou, kde jsou vývojová stádia stejná, ale chybí kukla. Mladý jedinec tedy vypadá stejně, jako dospělý, ale je menší – dorůstá a mezitím se svléká (příklad kobylky, vážky). Dalším hmyzem, který prochází proměnou dokonalou, stejně jako motýli, jsou například brouci, mravenci, včely…

Před Vánoci jsme se vydali do motýlího domu Papilonia v Praze. V minulosti už jsme navštívili motýlí dům v Karlových Varech, takže už jsme věděli, jak to v nich chodí. Panuje tam tropické vedro a vlhko, ale nebojte se, před vstupem si můžete odložit do uzamykatelné skříňky. Samotný vchod má dva vstupy. To proto, aby se motýli během vstupu nedostali ven. V každém motýlím domě platí zákaz dotýkat se motýlů. Což je logické, ale i přesto jsme viděli, jak to mnozí nedodržují. Když budete trpěliví, exotický motýl na vás usedne sám od sebe, to je opravdu zážitek. Naše zkušenost je, že častěji usedají na světlejší barvu oblečení, obecně se ale říká, že mají rádi žlutou.

Zavítali jste už někdy do motýlího domu? A kde to bylo? Možná si někdo z vás pamatuje na motýlí dům v Žírovicích u Františkových lázní. Jezdila jsem tam od mala a vždy jsme to spojili s návštěvou NPR Soos, která je odtud zhruba dva kilometry daleko. Měli tu i největší motýly na světě – atlasy. Bohužel tento motýlí dům před několika lety ukončil provoz. Škoda.

Motýlí dům Papilonia v Praze najdete na adrese:

Na Příkopě 854/14, Praha
Budova hračkářství Hamleys,  1. patro

Pro nás bylo překvapením, že se motýlí dům Papilonia nachází v nejstarším hračkářství na světě – v Hamleys!

Otevírací doba:

01. 01. – 31. 12.
Pondělí – Neděle
10:00 – 20:00
Zavřeno: 01. 01.,  08. 05.,  28. 09.,  28. 10.,  24. – 26. 12. a Velikonoční pondělí
Ceník:
Dítě                             3 – 15 let                                            110 Kč
Dospělý                     16+ let                                                170 Kč
Rodina                        2 dospělí + až tři děti                   430 Kč
Sleva 10% při zakoupení vstupenek na recepci: ZTP, senioři, studenti, skupiny 10 osob a více
Sleva 10% pro všechny, pokud zakoupíte vstupenky online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *