Střípky z Madeiry

V polovině října roku 2018 jsem se vydala sama s dětmi na Madeiru. Holce bylo tehdy 2,5 roku a klukovi deset měsíců. Když jsem sháněla informace o cestování s dětmi po Madeiře, hodně lidí mě od toho odrazovalo. Říkali, že Madeira není pro děti, že z toho nebudou nic mít. Na sítích jsem kvůli tomu dostala pěknou čočku. Všichni mě měli za blázna. Ale stejně jsem se tam chtěla podívat, poznat ostrov věčného jara, a tak jsem nedala na řeči ostatních a koupila letenky z Prahy na Madeiru s přestupem v Lisabonu. Tenkrát mě vyšly asi na 6 tisíc u letecké společnosti TAP.


Ubytování jsem sehnala přes Airbnb. První dva dny jsme bydleli v Sao Paulo, pěkný, ale pro malé děti to nebylo. Druhé ubytování jsem našla v horách nedaleko městečka Porto da Cruz na východě ostrova. Byl to dům se dvěma ložnicemi a jedním dětským pokojíčkem, dvěma koupelnami, kuchyní, obývacím pokojem, nádherným výhledem a parkovacím stáním.  Ubytování bylo situováno na úrovni silnice, pod úrovní bydlela matka majitele, která byla k dispozici, pokud bylo něco potřeba. Dům byl velice baby friendly, nechybělo žádné vybavení pro nejmenší. Jediná nevýhoda tohoto ubytování byla špatná dostupnost. Bez auta byste se tu neobešli, i když si umím představit s většími dětmi dojet sem autobusem. Nemít auto na Madeiře by mi ale přišla škoda, vzhledem ke krátkému (10 dennímu) pobytu. Auto jsem si půjčovala přes autopůjčovnu Rent a Car. Rychlé vyřízení, snadná komunikace, deposit kolem 60eur, kreditka a debitka nebyla v té době potřeba. Pro malého jsem vzala naší autosedačku (vajíčko) a pro holku jsem musela půjčit autosedačku za jednorázový poplatek 40 euro na celou dobu pobytu na ostrově.

Více o cestování po Madeiře s malými dětmi najdete v mém prvním článku.

V tomhle článku se můžete podívat na fotografie z více i méně známých míst, ale i z „no name“ míst, které jsem nikdy nezveřejnila, avšak je to také Madeira. Posledních pár let mají pro mě velký význam obyčejná místa bez nálepky turistického bodu.

Po celém ostrově můžete narazit na vyhlídky, které jsou značeny jako MIradouro do… a název, např. Miradouro do Guindaste. V mapy.cz je najedete jako výhledy a v google mapách již zmiňované Miradouro. Nachází se většinou u silnic a nemusíte se bát, že je přehlídnete.

Typické domky trojúhelníkového tvaru se slaměnou střechou jsou kulturním dědictvím Madeiry. Tyto domky se nacházejí pouze v Santaně a jsou velmi oblíbenou zastávkou turistů.  Uvnitř se dají koupit různé suvenýry a naproti přes silnici se nachází dětské hřiště.

Madeira leží v Atlantském oceánu, a ať jsme byli na jakémkoliv pobřeží, vždy foukalo jako o závod.  Počasí na Madeiře se také odvíjí od toho, v jakém ročním období sem zavítáte, a ve které části ostrova se nacházíte. V horách je počasí vždy nevyzpytatelné. Na jihu ostrova je ale vždy přijatelněji než v ostatních koutech. Ještě nutno podotknout, že spolehlivá předpověď počasí pro Madeiru neexistuje. Obecně je ale lepší koukat na radary, než věřit počasí na seznamu.

 

Fanal. Tento divukrásný les nebo dokonce prales je něco tak jedinečného a překrásného. V poslední době se mu dostává pozornost zejména ze stran fotografů, a není divu. I proto jsem tomuto místu věnovala samostatný článek, který je bohatý na fotografie z onoho kouzelného místa. Doufám, že budeme mít ještě jednou možnost se sem podívat, protože až časem člověk zjistí, že se tohoto místa dostatečně nenabažil. Proto pokud budete mít tu možnost, setrvejte zde co nejdéle, určitě nebudete litovat.

 Tenhle vodopád jsem zařadila do Top 10  míst na Madeiře FREE. V článku najdete více informací o tomto místě a inspiraci na další výlety.

Ačkoliv se to nezdá, na tomto místě zemřelo už spousty turistů. Naposledy se tak stalo na konci ledna tohoto roku. Z boku silnice je příkrý sráz do oceánu, a také tu dochází k sesuvům půdy a padajícím kamenům, zejména v zimě. Proto pokud se sem vydáte, dbejte zvýšené opatrnosti, hlavně u dětí

 


Doufám, že se vám naše střípky z Madeiry líbily, a mrkněte i na další články z tohoto zeleného ostrova, které jsem k dnešnímu dni aktualizovala.

Aby toho nebylo málo v článku Černobílá Madeira najdete jeden zajímavý tip.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *