10 TOP míst na Madeiře – FREE!

Tento seznam jsem sestavila z míst, kde se nám nejvíce líbilo, nebo která se nám zdála zajímavá. Nikde se neplatí vstup ani parkovné a otevírací doba je neomezená. Seznam nezahrnuje levády.


1. Fanal – vavřínový prales

Rozsáhlý vavřínový les je nejhezčím místem na Madeiře. Fanal je oblast, která se nachází v západní části ostrova. Počasí je zde nevyzpytatelné, a tak se tu během dne vystřídá mlha, déšť s větrem, a když budete mít štěstí tak i slunce.  Toto místo čelí v poslední době velkému zájmu turistů a fotografů. Není divu, vavřínový les učaruje každého. Prochází tudy i několik turistických stezek, jako PR13 – Vereda do Fanal, PR14 – Levada dos Cedros, Vereda daRibeira Funda a další.

2. Černá pláž v Seixal

Pokud se budete pohybovat na severu ostrova, nesmíte vynechat tohle místo. Černá pláž v Seixalu je totiž sopečného původu a hraje všemi odstíny černé. Z pláže se můžete kochat nádhernou krajinou, zelenými útesy hor severního pobřeží ostrova. Za příznivého počasí se tu můžete vykoupat v přírodních bazénech taktéž sopečného původu.

3. Vodopád nad silnicí ER101

Na jihu ostrova, cestou z Ponta do Sol do Madalena do Mar, po staré silnici ER101 vedoucí podél pobřeží, tu z velké výšky dopadá na silnici vodopád. Je to taková přírodní myčka pro auta, avšak autům je vjezd zakázán. Toto místo je totiž velmi nebezpečné. Dochází tu velice často k sesuvům půdy a padajícímu kamení na silnici.

4. Santana – tradiční domky

Přiletět na Madeiru a nevidět tradiční domky s doškovou střechou by byl hřích.  Najdete je na severu ostrova. Typické domky trojúhelníkového tvaru se slaměnou střechou jsou kulturním dědictvím Madeiry. Tyto domky se nacházejí pouze v Santaně a jsou velmi oblíbenou zastávkou turistů.  Uvnitř se dají koupit různé suvenýry a naproti přes silnici se nachází dětské hřiště. V blízkosti je také několik restaurací. Směrem ke kostelu Igreja de Santana se nachází bankomat.

5. Sao Jorge – ruiny

Rujny se nachází kousek za městem Sao Jorge na severu ostrova. Tyto ruiny patří ke starým mlýnům na cukrovou třtinu, které zde byly postaveny na počátku osídlení ostrova. Zbyla tady už jen kamenná brána se zbytky obvodových zdí, tu najdete hned vedle pláže Calhau de Sao Jorge. Na tomhle místě nepotkáte mnoho turistů, avšak má něco do sebe.

6. Rua Santa Maria – malované dveře v ulicích Funchalu

V roce 2010 postihly Madeiru silné bouře a mnoho domů ve Funchalu bylo zasaženo povodněmi. Proto město v rámci regenerace zahájilo projekt Umění otevřených dveří. Dveře Rua de Santa Maria a dalších blízkých ulic byly vymalovány a vyzdobeny portugalskými a mezinárodními umělci, čímž se oblast přeměnila na stálou venkovní uměleckou galerii.

 

 

 

7. Ribeira de Janela – skalní útvary v oceánu

Bizarní skalní útvary vystupující z oceánu,  koho by takové scenérie nebraly? Ribeira de Janela je město v okresu Porto Moniz na západě ostrova. Stejně tak se jmenuje i nejdelší  řeka na ostrově, která se u skalních útvarů vlévá do oceánu. Nad údolím této řeky vede stejnojmenná a známá Levada da Ribeira da Janela . Dostanete se k ní ale z Porto Moniz po silnici ER101 a začátek je v Lamaceiros. Celá je dlouhá 25 km. Pokud ji chcete jít celou, počítejte s cca 7 hodinami.

8. Pláž v Machico

Jedna z mála písečných pláží na Madeiře, jelikož je ostrov sopečného původu, zlatavý písek sem dovezli ze Sahary. Je tu pozvolný přístup do vody, což je vhodné pro malé děti. Voda je krásně čistá a bez vln. Nechybí tu záchody, kabinky na převlečení i občerstvení. Parkování bez problému. Jen si dejte pozor v jakém čase se sem vydáte, v pozdějších odpoledních hodinách už zmizí slunko za hory.

Machico

9. Ribeiro Frio – vyhlídka Balcoes

Na vyhlídku se jde cestou podél levády PR11 – Vereda dos Balcoes. Z parkoviště je to asi 1,5 kilometru po této turistické stezce.  Nahoře na vyhlídce se nabízí výhled na tři nejvyšší vrcholy Madeiry. Nenechali jsme si tady ujít krmení pěnkav z ruky, na které jsme se připravili a přivezli jim z Čech slunečnice. Jsou zvyklé na lidi, akorát vyfotit je byl docela oříšek.

 

10. Poloostrov Ponta de Sao Lourenco

Poloostrov Ponta de Sao Lourenco je nejvýchodnější bod  ostrova. Je to také jedna z nejoblíbenějších túr na Madeiře.  Krajina tu dosti připomíná vyprahlou step. My jsme se sem vydali v pravé poledne, kdy mělo slunce největší sílu, což byla chyba. Nejlépe uděláte , když se sem vydáte za ne tak slunečného dne, nebo brzy ráno na východ slunce. Trasa má totiž 8 kilometrů a po cestě nenajdete žádný stín. Dostanete se sem snadno autobusem číslo 113 z Funchalu nebo autem. Je tu rozlehlé parkoviště, ale velmi brzy se zaplní auty a je těžké sehnat místo.


Zaujalo vás naše cestování po Madeiře a chcete se dozvědět víc? Přečtěte si i další články z Madeiry, jako například Madeira s dětmi nebo Střípky z Madeiry. V článcích Fanal. Neobyčejný les, který nám učaroval a Černobílá Madeira najdete zase bohatou galerii fotek.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *