Madeira s dětmi


Ostrov věčného jara

Madeira je sopečný ostrov, dlouhý 57 km, široký 22 km, ležící 980km od břehů Portugalska v Atlantickém oceánu. Hlavním městem je Funchal, název města pochází od portugalského slova funcho – fenykl. Tato aromatická rostlina se zde hojně vyskytovala na pobřeží. Většina ostrova je hornatá, se skalnatým pobřežím a zdejší vnitrozemí je jen velmi málo osídlené. Nejvyšším vrcholem je lávový vrchol Pico Ruivo vysoký 1 862 m. Madeira spadá do subtropického podnebného pásu a zdejší teploty se liší i podle toho, jestli jste na pobřeží nebo v horách a samozřejmě také na ročním období. Protože je ostrovem v Atlantiku, dá se očekávat studený a silný vítr, a také rychlá proměnlivost počasí. Nejteplejšími měsíci je přirozeně léto, teploty se v tuto dobu pohybují obvykle kolem 25°C. V zimních měsících se teploty pohybují kolem 15°C.


Říkali, že Madeira není pro děti

To nechám na posouzení někomu jinému. Je pravda, že v naší sestavě jeden dospělý a dvě malé děti to sice na levády nebylo, ale i tak se tady pro nás našlo spousta zajímavých míst. Ty nejlepší jsem sepsala do článku TOP 10 míst na Madeiře – FREE.

Pokud se nám ještě někdy poštěstí a podíváme se na Madeiru, zaměříme se tentokrát na levády.

Jak cestovat s dětmi po ostrově?

Je několik způsobů, jak se po ostrově pohybovat. Záleží jen na vás, co zvolíte. Taxi, autobus, pronajaté auto, autostop, pěší. Taxi se hodně využívají, když chcete jít horskou levádu a není to zrovna okružní trasa, odvezete se na začátek autem a na konci si vezmete taxi zpět ke svému autu. Jinak se nevyplatí. Cestovat autobusem může být škoda, už kvůli tomu, že nemůžete zastavit na nějakém zajímavém místě, kterým zrovna projíždíte. Já si pro cestování na ostrově zvolila auto, i když si umím představit cestovat po ostrově autostopem v kombinaci s autobusy. Madeira je tak maličký ostrov, že kdybyste chtěli, tak ho máte během jednoho dne projetý celý dokola křížem krážem. Více o tom, kde jsme si půjčili auto a jak jsme to měli s autosedačkami se dozvíte v článku Střípky z Madeiry.

madeira s dětmi

Co s dětmi na Madeiře?

Plán byl jasný, prostě si půjčit auto a tam, kde se nám bude líbit, zastavit. Možností je mnoho, ať už ve městě nebo v horách. My jsme se spíše vydávali do hor. Nejvíce se nám líbilo mezi starými vavříny, a to tak, že jsme se tam vydali rovnou třikrát. Věnovala jsem jim dokonce samostatný článek, který je bohatý hlavně na fotky. Ve Funchalu jsme navštívili botanickou zahradu  Jardim Botanico do Madeira. Je to menší botanická zahrada s výhledem na město, sukulentovým parkem, ptačí zahradou a největším lákadlem – květinovou zahradou, která je na všech fotkách. Vstupné činí 7,5 euro a dá se sem dostat i lanovkou ze spodní části města za 32 euro. Botanická zahrada je totiž  vysoko na kopci. Lanovka se nachází i u sochy Krista v Canico. Koupili jsme si lístek za 3 eura a svezli se z vrcholu útesu až dolů na pláž.  Navštívili jsme také nespočet vyhlídek s pohledem, ať už na Atlantický oceán, nebo ve vnitrozemí na horské vrcholky. Mimo to jsme se koupali v oceánu, chytali všudypřítomné ještěrky, pozorovali surfaře, potkali několik vodopádů, stavěli kameny na sebe, setkali se s býky, zkoušeli ozvěnu v kostele, poflakovali se ve starých ulicích Funchalu, lenošili na prázdných plážích a spoustu dalších věcí.

madeira

Co z toho tak malé děti mají?

Tuhle otázku slýchávám docela často, a k nim patří ještě několik podobných jako „vždyť si to stejně nebudou pamatovat“ nebo „dětem je nejlíp doma“. Děti jsou odjakživa zvídavé a učenlivé,  žijí okamžikem. Je jim úplně jedno kde jsou. Hlavně, že jsou se svými rodiči. Malé děti se umí rychle adaptovat v novém prostředí, řekla bych, že dokonce lépe než dospělí. Nejde o to, aby si to pamatovaly až do dospělosti.

I když…

Nedávno jsem si na počítači četla článek z Madeiry o tom, jak se u vodopádu Anjos zřítil polský turista ze zídky do oceánu. Na konci článku byly ještě odkazy na 3 články s malými náhledovými obrázky.
V tom za mnou přišel syn, nic nezkoumal, jen se letmo koukl. Musel zahlédnout ty tři malé obrázky, protože mi řekl: ,, mami, mohli bychom jet zase k tomu vodopádu, jak padala ta voda na auto?“
Je to neuvěřitelné, protože když jsem s nimi byla na Madeiře v roce 2018, Dášence bylo 2,5 roku a Tomáškovi 10 měsíců. V době, kdy se tohle stalo mu bylo čerstvých 5 let. A on to poznal z těch malých obrázků, které jen letmo zahlédl, a na kterých je spousta rušivých elementů.
Musím ještě dodat, že jsem si s ním nikdy naše fotky a videa z Madeiry neprohlížela.
Snad mi rozumíte, co tím chci říct.

Posunula jsem u svých dětí vnímání podnětů o trochu výš a věřím, že jim to jejich dětský život víc než obohatí.


Zaujalo vás naše cestování po Madeiře a chcete se dozvědět víc? Přečtěte si i další články z Madeiry, jako například 10 TOP míst na Madeiře FREE nebo Střípky z Madeiry. V článcích Fanal. Neobyčejný les, který nám učaroval a Černobílá Madeira najdete zase bohatou galerii fotek.

 

 

 

Comments

    • Dominika says:

      Dobrý den, Lucie, děkuji za upozornění, teď už by to mělo být v pořádku. Malá chyba v systému. Můžete to zkusit znovu. Dobře se dá vyhledávat i pod štítky, které najdete na webu v pravém panelu, pokud prohlížíte na počítači. Na mobilu zase srolujete dolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *