URBEX: Vemte děti na průzkum opuštěných míst, bude je to bavit

rolava

Každý z nás to minimálně jednou zažil, ať už jako dítě, puberťák nebo dospělý. Ani já nejsem výjimkou. Jako malá jsem trávila spoustu času u tety na vesnici a s bratrancem Pavlem jsme prolejzali kde co. Nejvíc jsme si oblíbili pozůstatky hradu s kapličkou a hladomornou. A tahle obliba v poznávání opuštěných míst mi zůstala dodnes. O to víc jsem byla překvapena, když jsem před pár lety dostala k Vánocům knihu s názvem Urbex a řekla jsem si, že tohle přeci znám už od samého dětství.

Co znamená, když se řekne URBEX

Dnes už to má oficiální název a v posledních letech je zábavou hlavně mladých lidí. Urbex je vlastně spojení dvou slov urban a exploration a v přesném překladu to znamená městský průzkum. Jde o prozkoumávání starých budov, továren či jiných objektů, přičemž není pravidlem, že se tyto objekty musí nutně nacházet ve městě. Urbex má ale jistá nepsaná pravidla: Neodnášej nic než fotky, nezanechávej nic než stopy. Lokace se většinou tají. Zveřejnění místa často urychlí jeho destrukci.

Rolava

Rolava

Rolava

Tajná továrna

Už dávno není tajná, avšak místo zde zmiňovat nebudu. Potkáte tady docela dost lidí a výjimkou nejsou ani děti různého věku. Je však třeba dávat pozor, sem tam se objeví díra v zemi, nebo šachta plná vody. Já už to tady znám, a tak vím, kde děti držet zkrátka a kde jim dát zase volno. Obecně si s dětmi dávám větší pozor. Návštěvnost je tu celoroční, ale největší nával je tu logicky v létě. Pokud se sem vydáte a chcete to tu mít celé pro sebe, zkuste to hned z jara a nebo na konci podzimu, pro otrlé klidně v zimě.

Rolava

Rolava

Rolava

Vzít děti s sebou nebo ne

Každé dítě má rádo dobrodružství. Opuštěná místa jim připomínají bunkr s neuspořádanými prolejzačkami. A Luštění graffitů je také zábava. Stojí za to si projít i okolí, které může být stejně tak zajímavé, jako u našeho toulání v okolí tajné továrny. Větší děti už bude zajímat i historie objektu a bude to pro ně přinejmenším zpestření od víkendových komerčních výletů. V poslední řadě, když nemáte hlídání, tak vám nic jiného nezbude. Nicméně, vy své děti znáte nejlépe. Pokud se od jejich narození pohybujete v prostředí dětských klubů, obřích nákupních center, vystajlovaných kaváren, je možné, že to vaše děti nebude bavit. A jak je to vlastně s bezpečností? Tato místa jsou většinou nebezpečná a jsou na vlastní riziko. Je jasné, že nepolezete tam, kde vám strop padá na hlavu.

Rolava

Rolava

Rolava

PS: Tento článek rozhodně nenavádí brát děti na nebezpečná místa, ohrožovat je na životě a vkrádat se do soukromých objektů. Každý rodič ví, co si může dovolit, a takto je to i v našem případě.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *