5 TOP míst při naší cestě po Madagaskaru

baobabs

Naše cesta směřovala především na jihozápad, a protože se toho za 15 dní čistého času na ostrově moc stihnout nedá, zvolila jsem tuto trasu. Do TOP míst jsem nezahrnula národní parky, protože jsem jim na blogu věnovala samostatný článek, ale pokud jedete na jih, určitě je zahrňte do svého itineráře.

1. Avenue of the Baobabs

Jedno z nejfotografovanějších míst na Madagaskaru, které jsme si nemohli nechat ujít. Z Morondavy do Belo sur Tsiribihina lemují prašnou cestu (260 metrů) baobaby druhu Adansonia grandidieri. Je jich zhruba pět desítek, jsou staré až 800 let a dosahují výšky okolo 30 metrů. Jen pro zajímavost, sedm z osmi druhů, které rostou na planetě, pochází z Madagaskaru, z toho šest jich roste jedině tam.

 

baobabs

baobabs

baobabs

baobabs

baobabs

2. Geysers d’Andranomandroatra

Tohle místo najdete západně od Tany kousek od městečka Analavory. Je to velmi turistické místo. Jezdí sem i malgaši, aby se zchladili ve vlažné železité vodě, která vyvěrá/stříká z travertinových valů. Z toho důvodu je dobré navštívit gejzíry mimo víkendy a svátky. Jako všechna zajímavá místa na Madagaskaru, je i tohle zpoplatněno. V jedné vesnici je závora a za 5000 Ariary vás pustí dál. Na parkovišti se na vás pak seběhnou průvodci a tvrdí, že zaplatíte až po prohlídce, podle toho, jak budete spokojeni. Doporučuji dát na konci prohlídky maximálně 10000 Ariary (opravdu ne více), protože zde není potřeba průvodce. Využíjí i toho, že si položíte boty a batoh na zem, který vám ochotně chtějí nosit a na konci vyžadují pětkrát větší sumu. Jsou tu čtyři prameny a zdržíte se tu okolo půl hodiny. Pokud se budete chtít na gejzíry podívat, je nutné mít auto typu off road.

 

geysers

geysers

geysers

geysers

geysers

3. Fishing Village

Malý ostrůvek dlouhý jeden kilometr těsně u Morondavy. Můžete se tam dostat pěšky, ano, čtete dobře, a nebo lodí. Při odlivu se namočíte maximálně do půl těla, ale pozor, hloubka se může místy lišit, v tom případě následujte dav místních před sebou. Loď je dobrá volba. My nasedáme na malou loďku místního rybáře v přístavu. Plavíme se chvíli po řece, kterou lemují mangrovy – to jsou společenstva keřů/stromů vyskytující se v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou. Zde si na březích v bahně hoví prapodivná skákací ryba jménem lezec obojživelný. Pozorujeme také spoustu druhů ptáků. Náš průvodce domluvil s bosem vesnice prohlídku, a tak se můžeme podívat, jak žijí tamní obyvatelé rybářského ostrova. Po prohlídce se koupeme v oceánu a pak nám místní rybář připravuje výborný oběd. A víte co je na tomhle ostrůvku super? Že jsme tu nepotkali ani jednoho turistu.

 

Morondava

morondava

morondava

morondava

morondava

4. Antsirabe

Antsirabe je třetí nejlidnatější město na Madagaskaru. Díky jeho poloze 1500 metrů nad mořem je tu i příjemné klima. Nasedáme na rikšu, který nás bosý poveze po významných místech, jako je třeba vlakové nádraží z devadesátých let, nejstarší termální hotel, katedrála, památník kmenů, pivovar THB. Mimo to navštěvujeme i dílnu, kde vyrábí z rohů zebu suvenýry. V další dílně zase starší pán vyrábí zmenšeniny cyklistických kol ze starých plechovek a drátků. A co se tady dá ještě dělat? Můžete si stejně jako my zajít na street food, sednout si na křižovatku a pozorovat městský ruch, nechat se ostříhat v barber shopu za 4000 Ariary, zajít si na večeři pod širým nebem a pozorovat hvězdy, je to jen na vás.

 

Antsirabe

antsirabe

antsirabe

antsirabe

5. Fianarantsoa

Fianarantsoa, nebo zkráceně Fianar, je takový centrální bod na trase Tana-Tuleár, kde by se měl každý zastavit alespoň v historické části města. Naše první zastávka je ve fotolabu vyhlášeného fotografa, kde si můžete prohlédnout nádherné fotografie z Madagaskaru. Stojí za to koupit si tady pár pohledů, jinde totiž na hezčí nenarazíte. Město je rozděleno do tří částí. Na severu je Basse-Ville (dolní město), je rušné a chaotické. Od Basse-Ville je Nouvelle Ville (nové město), obchodní oblast, banky a několik hotelů. Dále na jihozápad a do kopce je Haute-Ville (horní město), které má dlážděné ulice, klidnější atmosféru, četné kostelní věže, galerie a široký výhled. Pokud se rozhodnete jako my a navštívíte horní město, tedy jeho historickou část, není třeba žádného průvodce. Nás se okamžitě ujmul mladý klučina, a tak jsme to měli i s naučným výkladem.

 

fianar

fianar

fianar

fianar

fianar

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *