Báječná škola pana Scotta. Poutavý příběh šestiletého Péti, který se i s rodiči přestěhoval do Portugalska.

Portugalsko je moje srdcovka, a tak není divu, že po přečtení anotace mě tahle kniha ohromně nadchla. Vlastně nejen mě, ale i mé dva malé dobrodruhy, kteří nadšeně hltali každý příběh malého Péti.

Na první pohled se kniha zdá jako každá jiná. Opak je pravdou, autorka totiž čerpala z vlastního života. S šestiletým Péťou se přestěhovala do Portugalska za tatínkem, který tam pracoval v továrně vyrábějící boty.

Péťa nastoupí v Portugalsku do mezinárodní školy, ale neumí ani slovo anglicky, vlastně umí jen tři slova, a těmi jsou cat, carpet a curtain. Má obavy, jestli si tam najde kamarády a jak se s nimi vlastně domluví, ale do nové školy se přesto těší. Hned první den se Péťa seznámí s ředitelem školy, panem Scottem, který ho vezme za ruku, ukazuje mu školu a Péťa ví, že ho má rád. Seznámí se také se svými spolužáky, kteří jsou z různých koutů světa. Jeho nejlepším kamarádem se stane Jespa. Tenhle bílovlasý klučina je z Dánska a Péťa u něho dokonce přespí. Mě se moc líbil Oskar, Péťovo spolužák, takový cvalík. A kdo koukal v dětství na Bylo nás pět, tak mi dá jistě za pravdu, že se docela podobá Otíkovi.

My jsme postupně zažívali s Péťou jeho portugalské dobrodružství a děti by si nejraději přály být toho všeho součástí. Na mou duši! Když třeba neúmyslně Péťa se svými spolužáky přišel na to, že by si z hlíny uplácali koule a pokusili se jimi přehodit školu, mým dětem se v tu chvíli zajiskřilo v očích a já věděla, že to budou chtít také vyzkoušet. Samozřejmě, že Dáška vyslovila: „Mami, já mám nápad…“ Akorát v Báječné škole pana Scotta to dopadlo tak, že ačkoli se děti snažily sebevíc, všechny koule z bláta skončily na budově školy.

Příběhy jsou nejen poutavé, ale mají téměř na každé stránce krásný obrázek. Kniha má 126 stran a vhodná je jak pro nejmenší, tak pro děti na prvním stupni. My jsme se díky ní přenesly do krásného Portugalska, zavzpomínali na nejlepší koláčky na světě pasteis de natas, na město Porto a na přátelské lidi. Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem, děti se na ní totiž každý den těšily a vtipkovaly, co zase Péťa se spolužáky vymyslí a já jsem jenom ráda, že mě nepřemlouvaly, ať jim půjčím auto 😀

Knihu napsala Miroslava Salajková, ilustrovala Ivona Knechtlová a vydalo ji nakladatelství Kazda. Doporučuji všem, kteří mají rádi cestování a dobrodružství. Přeji příjemné čtení a doufám, že se bude líbit stejně jako nám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *