Přírodní památka Pastviště u Okounova

Přírodní památku Pastviště najdete na pravém břehu řeky Ohře v obci Okounov na vrchu zvaném Holý kopec. Tento kopec na okraji Doupovských hor kdysi sloužil jako obecní pastviště. V polovině dvacátého století ale pastva na Holém kopci skončila a v důsledku toho původně holý vrch zarostl stromy. V roce 2010 se začalo na jižní straně vrchu s pravidelným sečením a na některých místech byly vykáceny stromy.

V roce 2015 bylo toto území vyhlášeno za chráněné. Cílem ochrany je stepní biotop. Rostou zde chráněné a vzácné druhy rostlin a vyskytují se tady vzácné druhy živočichů. Můžete tu spatřit nádherné druhy motýlů jako například našeho oblíbeného otakárka fenyklového nebo přástevníka kostivalového. Mezi velmi vzácný nález patří noční motýl pabourovec pampeliškový. Lokalita je též významnou ptačí oblastí.

Na vrchu narazíte na čedičovou skalku a nově i na rozhlednu s výhledem na obce Okounov, Lužný, Perštejn, Černýš, město Klášterec nad Ohří, zříceninu hradu Šumburk, Doupovské hory a Krušné hory. Rozhledna je nově postavená (je to zhruba měsíc, co z ní sundali lešení) a do mapy ještě není zanesena.

Cesta k ní je nenáročná a zvládne ji opravdu každý. Auto nechte u obecního úřadu v Okounově a odtud se vydejte po silnici doleva směrem na Kotvinu. Po chvilce spatříte na pravé straně informační tabuli Přírodní památka Pastviště u Okounova. Odtud se vydejte na vrchol kopce, rozhlednu už po chvilce spatříte.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *