Toulky Černým Potokem

Černý Potok

Se sestrou jsme vyrazily o jednom teplém říjnovém víkendu do Černého Potoka. Byl to velice spontánní nápad, protože jsme se vydali z nížin do hor na stopa a ani poté, co jsme si sedly do auta, jsme nevěděly kam pojedeme. 

Černý Potok je vesnice nedaleko Vejprt, která leží v těsné blízkosti německých hranic a jeho nejbližší sousední město je Jöhstadt.

Já osobně znám tuto vesnici jen z auta, a to když jedu do Vejprt,  anebo ke kamarádce, která bydlí přímo ve vsi. Pěšky se mé cesty vždy rozdělily těsně před Černým Potokem, ve směru po modré z Vejprt a z druhé strany po Jilmové cestě zase u Přísečnice. V Černém Potoku jsme tedy měly já i sestra premiéru.

Černý Potok Krušné hory

Vybydleno

Po zhruba půl kilometru narážíme na zchátralý dům, tam se musíme podívat. Dveře byly otevřené, teda spíše jejich polovina chyběla. Na zemi nacházíme stará vydání časopisů Vlasta, Květa a Móda. To je teda retro, výtisky jsou ze šedesátých let. Dům má značně propadlou střechu, a tak se díky hromadě suti a trámům dostáváme jen do pár místností.

Černý Potok Krušné hory

Černý Potok Krušné hory

V dětství jsme to dělali všichni, dnes se tomu říká urbex.

Černý Potok Krušné hory

Černý Potok Krušné hory

Po průzkumné akci ještě chvíli postáváme před domem, popíjíme čaj z termosky a obdivujeme jakési podlouhlé střešní okno a přemýšlíme, k čemu tak mohlo sloužit. Po chvilce jde okolo nás starší paní, a tak se zvědavě vyptáváme, jestli něco neví o historii tohoto domu. Paní odpovídá, že to byla před válkou a po válce škola. To nám přišlo zajímavé, bohužel jsme se víc nedozvěděly.

Urbex Krušné hory

Černý Potok Krušné hory

Pokračujeme dál, nezbývá nám totiž moc času. Vyjely jsme pozdě a zpátky domů stopovat za tmy nechceme.

Černá voda

Pořád nás to ale táhne k potoku, který má tak magický název. Ten klikatící se potůček se jmenuje Černá voda. Protéká Kovářskou a bývalou osadou Königsmühle a pramení pod Meluzínou. Svoje kouzlo má ale právě ve směru toku před obcí Černý Potok.

Na podmáčené louce za vsí vyčkáváme ještě na západ slunce a pak už honem stopnout auto směrem domů.

 

Tipy:

  1. V obci, tam kde se potkává modrá se žlutou stojí kiosek s názvem U Lávky.
  2. Zhruba uprostřed vesnice se nachází dětské hřiště.
  3. U bývalé školy najdete studánku. Další dvě studánky se nachází u hřbitova.

Čas strávený v obci: 3,5 hodiny

Nachozeno: 2,5 kilometru

 

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *