Syslí louka v Mladé Boleslavi

Sysel obecný je malý hlodavec přezdívaný taktéž zemní veverka. Jistě mi dáte zapravdu, že svým roztomilým vzhledem připomíná surikaty. Patří do čeledi veverkovitých, ale od veverky obecné se liší jak vzhledem, tak i způsobem života. Jeho dalšími příbuznými jsou svišť horský a americký psoun prériový.

Pro svůj život si vybírá takzvané stepní prostředí. To jsou pravidelně kosené nebo spásané travnaté plochy s dobrou přehledností kvůli případným predátorům. Jejich nepřáteli jsou například sokoli, lasičky, ale také psi nebo kočky.

Sysel žije v koloniích. Ty můžou čítat desítky ale i stovky jedinců. V České republice se sysel obecný vyskytuje roztroušeně na pár místech. Největší syslí kolonie u nás se nachází pod kopcem Raná u Loun a nejznámější lokalitou je zajisté přírodní park Radouč v Mladé Boleslavi.

Syslí kolonie v parku Radouč

Park Radouč v Mladé Boleslavi je zároveň národní přírodní památkou, kde se vyskytují jak vzácné rostliny, tak i živočichové, mezi něž patří i sysel obecný.

Nejlepší doba na pozorování syslů je od jara do konce léta. Syslové v parku Radouč jsou nebojácní a za dobu svého života na okraji sídliště si na lidi zvykli. Stali se tak oblíbenou atrakcí místních i turistů. Bohužel i přes přísný zákaz je spousta lidí krmí, což syslům nedělá dobře a může to vést k jejich úhynu.  Vězte, že potravy mají okolo sebe dostatek.

Sysel obecný je druh zvláště chráněný, zařazen do kategorie kriticky, tedy nejvíce ohrožených druhů.

Posaďte se do trávy a za chvilku k vám zvědavý sysel přiběhne a další ho budou následovat. Dost možná vám budou lézt i po nohou, ale nemusíte se bát. Pokud ztratíte jejich pozornost, stačí pohodit kamínkem nebo si hrát se stéblem trávy v ruce a zvědavci opět přiběhnou.

A až se doslova nabažíte těmito roztomilými zvířátky, zajděte s dětmi na jedno ze dvou hřišť na okraji lesa. 

Nebo se vydejte na druhou stranu řeky na zříceninu hradu Michalovice se známou šikmou věží Putna. Otevřeno mají od dubna do října. Dospělí zaplatí na vstupném 40 korun, děti do 15 let 10 korun  a senioři 20 korun.

Kde zaparkovat:

v ulici Svojsíkova, Na Radouči nebo 5. května

 

Navštívili jste už syslí louku v Mladé Boleslavi nebo se tam teprve chystáte? My vám její návštěvu moc doporučujeme, jen nezapomínejte – NEKRMIT.

 

 

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *