Výšlap na vrch Raná

Výšlap na Ranou

Vrch Raná je jeden z nejoblíbenějších vrchů Českého středohoří. Není divu, výhledy z něj jsou opravdu krásné. Výstup na něj je nenáročný a zvládnou ho i malé děti.

My se sem vydáváme pravidelně v jakémkoliv ročním období, ale pokud mohu doporučit, nejlepší návštěva je na jaře, kdy na vrcholku rostou vzácné rostlinné druhy.

Pohled směrem k letišti

Pod vrcholem se také vyskytuje největší kolonie ohroženého sysla obecného. Díky stepnímu prostředí, má zde sysel obecný nejlepší podmínky k životu. O syslech si můžete také přečíst v mém dalším článku.

Z vrchu Raná (457,2 m) se nabízí krásný kruhový výhled nejen na okolní vrcholky, ale i do dálek. Je také oblíbeným startovacím místem paraglidistů.

Vrch Raná
Vrch Milá
Vrch Raná
Letiště Raná
Vrch Raná
Pohled na letiště
Vrch Raná
Hlavní vrchol
Vrch Raná
Pohled směrem k letišti
Vrch Raná
Pohled na NPR Raná
Trojvrcholová hora a jeho jedinečná fauna a flóra

Vrch Raná je díky stepnímu biotopu bohatý na vzácné rostlinné a živočišné druhy.

Z flóry musím zmínit kriticky ohrožený druh ovsíř stepní, vzácnou trávu, která je pozůstatkem doby ledové. V České republice roste pouze na dvou lokalitách, a to v Českém středohoří a na Pálavě. Na našem území byl poprvé nalezen v roce 1902 právě na Rané.  Dále zde roste několik druhů kavylů , koniklec luční český, divizna brunátná, hořec brvitý, hlaváček jarní a další.

Z fauny jsem už výše zmiňovala sysla obecného. Dále tady můžeme narazit na další významné obratlovce, jako užovku hladkou, bělořita šedého, lindušku úhorní nebo strnada lučního.  Z těch bezobratlých můžeme narazit na saranče skalní, kterých je tady opravdu mnoho, nebo našeho oblíbeného cvrčka polního. Vyskytuje se zde i několik velmi vzácných střevlíků, drabčíků, vrubounů, krasců a nosatců. Z motýlů tady můžeme zahlédnou nekrásnějšího zástupce tohoto řádu, a to otakárka fenyklového, dále pak okáče skalního a modráska ligrusového.

České středohoří
Národní přírodní rezervace Raná
S dětmi na Ranou
Vlevo letiště Raná
vrch Raná s dětmi
Vrch Milá
České středohoří
Vpředu vpravo vrch Raná, v dálce vrch Milá
Parkování

Pokud nemáte čas na několikakilometrovou procházku, nejrychleji se sem dostanete po polní cestě z obce Hrádek nedaleko obce Rané. Auto necháte pod kopcem na neoficiálním parkovišti a odtud se vydáte nahoru. Další možností je nechat auto u restaurace Skleník v obci Raná, parkoviště by mělo být placené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *