Helgoland – víkend u tuleňů

tuleň obecný
Exotika v Severním moři

Chcete vidět tuleně v jejich přirozeném prostředí a nejet kvůli tomu přes půl světa? Tak jeďte na sever Německa na malý ostrov jménem Düne.

Jen 6,5 hodiny jízdy autem

Cože? To jako fakt? No jasně! To si takhle v pátek kupuju online lístek na trajekt a ještě ten den večer vyrážím. Vlastně jsem tak trochu zaspala a vyjíždím po půlnoci. Mám to jen tak tak, abych stihla ráno v půl deváté trajekt v Cuxhavenu. Ten mě za 50 éček a 2,5 hodiny dopraví na ostrov Helgoland.

Ubytování na Helgolandu

To ještě netuším, že si budu dvě hodiny shánět ubytování. Prostě jsem tam jela jak se říká na blind a ještě k tomu v hlavní sezóně. Moje úvaha, že všichni němci jsou v tu dobu na jižních ostrovech a vůbec všude jinde ve světě, byla špatná. Všichni byli na Helgolandu.

Tak procházím celý Oberland a Unterland, chodím od jednoho hotelu ke druhému, a bez úspěchu. Až v posledním hotelu mě majitel posílá na informace, tam se mě okamžitě ujímá paní a obvolává ubytovací zařízení. První telefonát nic, druhý telefonát už je úspěšný a už si to štráduju do hotelu. Dostávám jsem podkrovní pokoj, sociálky na chodbě, ale za 45 éček můžu být ráda. Ceny za ubytování na Helgolandu jsou totiž astronomické, aspoň pro mě.

Tuleni a terejové

Tak a teď teprve začíná to pravé dobrodružství. Mám víc jak 24 hodin na těchto dvou ostrovech a nejraději bych dělala všechno najednou. První chci ale vidět tuleně. Loď na ostrov Düne je zrovna v přístavu, a tak kupuji lístek za 5 euro. Z a pět minut jsme na vedlejším ostrově. Vystoupím, jdu, ani nevím kudy. Jsem tak natěšená, že se vůbec nekoukám do mapy. Nakonec dojdu až na druhou stranu ostrova a jsou tam. Fakt, že jo. Tuleni obecní a kuželozubí.

 

tuleň

 

Není to žádná zoo, neplatím žádný vstup, tohle je prostě příroda, tohle je jejich přirozené prostředí. Tasím dalekohled a foťák s dlouhým sklem. Sedím u nich hodiny a kochám se. Našla jsem tady super zátoku s průzračnou vodou a co je hlavní, byla jsem tam úplně sama. Ostrov Helgoland je sice plný němců, ale Düne ne. Mimo jiné pozoruji na tomto místě ještě ústřičníka velkého.

 

 

Po západu slunce se vydávám zpět na Helgoland a chci stihnout ještě útesy. Tady mě zajímají především terejové bílí, kteří zde na útesech hnízdí. Podaří se mi nafotit pár fotek a poté mě vyhání prudký déšť zpátky na hotel.

 

terejové

Ostrov Düne

Druhý den vyrážím na ostrov Düne hned po snídani a mířím si to zase k tuleňům. Dnes mám ale štěstí, tuleni jsou ode mě jen deset metrů. Neuvěřitelný zážitek. Nesmí se k nim totiž na 30 metrů a vzdálenost kontroluje pracovník na ostrově, který často chodí a posouvá železné stojky s nataženým provázkem. Tak jakto, že jsem byla tak blízko? No, to je jednoduché, oni se ke mě prostě doplazili. Netrvalo ale dlouho a přišel pracovník a posunul ten provázkový plot o pár metrů dál. A aby to nebylo jen o pozorování tuleňů, zvládla jsem se i vykoupat v moři a opálit se. Ale všechno krásné musí jednou skončit a já se musím vrátit na Helgoland, kde už na mě čeká trajekt.

 

tuleň

 

Comments

  1. Petra says:

    Moc dekuji za inspiraci. Bylo tam nadherne. Ubytovany jsme byli na Dünu ve stanu a nemělo to chybu. Na plazi nikde nikdo, zadne pásky ani ostraha. Tulen tri metry od nas na břehu, ve vodě ještě blíž. Nadherne strávený vikend. Pro deti uzasna podivana a o zážitcích ani nemluvě. Mj na Dünu behaji po celem ostruvku maličkatí zajičci. Určitě zase nekdy zopakujem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *