Voda. Co všechno dokáže?

Pojďme si říct, co všechno dokáže voda

Voda může…

nepřítelem žízně být,

hodná dítka pokropit,

nadýchaným mrakem být,

žhavý oheň uhasit.

voda

Voda

Kniha o vodě, určená dětem od pěti do osmi let, zasvětí malé čtenáře do všech podob, které voda může mít. Děti se tak postupně dozví, čím vším může být voda. Kniha má tedy naučný charakter. Krátký veršovaný text na každé straně doplňuje krásná ilustrace, kde se promítne i roční období. Poslední čtyři stránky obsahují vysvětlení ke všem krátkým textům z předchozích stran a musím říct, že v jednom případě se takové vysvětlení hodilo i mě. Na poslední stránce zase najdeme slovníček pojmů, a to se také hodí. Autorka Vody vydala na stejný způsob ještě dvě knihy s názvem Kámen a Lístek. Musí být určitě stejně zajímavé, ale nás nejvíce zaujala Voda, koneckonců je všude okolo nás a jsme s ní denně v kontaktu.

Myslím si, že není nic proti ničemu, když si knížku pořídí i mladší čtenáři. U nás doma sklidila veliký úspěch jak u čtyřleté, tak u skoro tříletého. Přečetli a prohlédli jsme si ji okamžitě, a to díky krátkým textům na 32 stránkách. Může se zdát, že jsme z knihy všechno vyčerpali, takže splnila svůj účel a můžeme ji uložit do knihovny, ale není tomu tak. Ke knize se stále vracíme. Onehdy jsme při procházce spatřili na obloze duhu a já dětem povídám: „Bez vody bychom duhu ani neviděli.“ Na to mi Dášenka odpovídá svou oblíbenou frází: „A jak to že jo?“

Naštěstí jsem měla knížku zrovna v batohu, a tak jsem ji vytáhla a čtu:

Věděli jste, že bez vody bychom neměli duhy? Ty se totiž tvoří, když se ve vzduchu potkají sluneční paprsky a vodní kapky. Sluneční paprsek protne kapku, ve které se zlomí, a poté cestuje k tvým očím. Paprsek vytváří různé barvy podle způsobu , jakým se zlomí.

kniha o vodě pro děti

Napadá Vás ještě, kde všude v přírodě se můžeme setkat s vodou, ale v jiné podobě? Schválně, zeptejte se i svých dětí a můžete nám pod článkem zanechat komentář:-)

Opakování je matka moudrosti a my si rádi opakujeme.

Kniha je opravdu roztomilá a nás si získala především nádhernými ilustracemi. Lákavé jsou i její knižní bratři Kámen a Lístek, ale jelikož už trochu tuším, co od nich čekat, dám prostor jiným knížkám, které na nás čekají. A jak se zalíbila kniha Vám?

kniha voda

Knihu vřele doporučuji všem malým milovníkům přírody, určitě se bude líbit, obzvlášť pokud máte doma malého vodníka jako já. Všechny tři knížky se dají sehnat nejlevněji na tomto eshopu, ze kterého máme i tu naší.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *