Vyhlídka na Želinský meandr

želinský meandr

 

Želinský meandr je přírodní památka a evropsky významná lokalita nedaleko města Kadaň. Řeka je tady hluboce zaříznutá v údolí, ve kterém vytvořila skalnatý meandr, který představuje poslední ukázku původního charakteru řeky v jejím středním toku. V celém údolí je mimořádná druhová rozmanitost. Vyskytuje se zde například jestřáb lesní, kormorán velký nebo ledňáček říční. Z rostlin tady můžeme vidět vrbu křehkou, plevel okoličnatý, kostřavu sivou nebo trnku obecnou.

 

vyhlídka na želinský meandr

Způsobů, jak se sem dostat, je hned několik. My jsme nechali auto u obce Hradec a odtud jsme se vydali pěšky po poli podél kolejí, které jsme museli těsně u vyhlídky přejít. Cesta je dlouhá asi 1,5 kilometru.

Další, o trochu delší cesta, vás sem zavede z Kadaně. Od kadaňského mostu podél pravého břehu je to necelé 3 kilometry. Další možnost je jít přímo z kempu Hradec přes pole, cesta ale není nijak značená.

vyhlídka na řekuu Ohři

želinský meandr

Pokud se vám vyhlídku na Želinský meandr podaří najít (v mapách není zaznamenána), naskytne se vám pohled ze skalnatého svahu vysokého 80 metrů.

výhled na želinský meandr

želinský meandr

Cestou zpět jsme to vzali přes rybníky u autokempu Hradec, kde stojí za to si udělat přestávku. Milovníci ptactva tu můžou pozorovat např. slípku zelenonohou, lysku černou a spoustu dalších ptáků. Hlavně nezapomenout dalekohled :-D.

autokemp hradec

kemp Hradec

 

 

Pozn.: Samotná vyhlídka se nachází zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *