Kamenné moře v Krušných horách, to je Hadí hora

Hadí hora

 

 

Hadí hora, Grauenstein nebo také Šedá hora se nachází uprostřed trojúhelníku mezi Jáchymovem, Božím Darem a Klínovcem. Její nadmořská výška činí 940 metrů, vrchol je ovšem ukryt v lese, ne na místě výhledu. 

Šedé kamenné moře vzniklo rozpadem žíly křemenem bohatého granitového porfyru. Porfyr je žilná vyvřelá hornina, to znamená, že vzniká tuhnutím magmatu např. v puklinách a zlomech zemské kůry. Vysoký obsah křemene dodává této hornině odolnost vůči zvětrávání. Původní odolná skála byla roztrhána do bloků rozpínavostí ledu, který v každém zimním období krystalizuje z vody nateklé do puklin. Bloky pak byly vlečeny až do údolí.

Existuje několik možností, odkud se ke kamennému moři vydat. Jedna z nich je z Jáchymova od Můstku po žluté, druhou možností je jít z Božího Daru taktéž po žluté, my ale zvolili trochu jinou cestu. Auto jsme nechali na parkovišti u Neklidu. Tam jsme se spustili z prudkého kopce podél lanovky dolů a poté se pak napojili na žlutou jako kdybychom šli z Božáku. Tou samou cestou jsme šli i zpět a výstup po sjezdovce byl opravdu zážitkem. Tomík ušel celou cestu sám, za což dostal velikou pochvalu, ale pod sjezdovkou už ho beru na záda, protože by to nedal. Dohromady jsme ušli 7 kilometrů.

 

kamenné moře

Krušné hory s dětmi

Hadí hora

Krušné hory s dětmi

Z Hadí hory je nádherný výhled na lázeňské údolí a na hřebeny hor nad Jáchymovem v horní části města.

Jáchymov Hadí hora

Hadí hora

K Hadí hoře se váže i několik pověstí. Už od pradávna měla tato hora špatnou pověst. Dokonce se zde nesmělo pást dobytek a žádný místní obyvatel by si netroufl zde přespat. Jedna pověst vypráví o zlé hadí královně a jejích zmijích hlídajících starý poklad. Druhá mluví o tajemném zámku, ukrytém pod kamením, který hlídají černí psi s ohnivýma očima. Další pověst vypráví, že kameny jsou sutiny ze zakletého zámku, který patřil zhýralému pánu Leopoldovi. Jeho otec ho za jeho chování proklel, země se hrozivě otřásla a zámek se zhroutil. Ve svých sutinách pak pohřbil pána Leopolda a celé jeho služebnictvo. Dají se dohledat i příběhy o Bílé paní či Černém jezdci.

Hadí hora

Cestou zpět jsme se stavěli na Boží vyhlídce, která se nachází kousek od Božího daru. Stojí tu teprve rok, je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina je ve výšce pět metrů a za příznivého počasí je volně přístupná 24 hodin denně.

Boží vyhlídka

Boží dar

krušné hory s dětmi

 

 

Líbil se vám náš výlet? Dejte vědět do komentáře 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *