Rozhledna Jeřabina

rozhledna jeřabina

To byl zase jednou neplánovaný výlet, ostatně skoro jako každý. Jeli jsme do Litvínova reklamovat boty a protože jsme to vyřídili docela rychle a zbýval nám čas, tak jsme si zajeli na rozhlednu Jeřabina.

rozhledna jeřabina

Rozhledna Jeřabina stojí ve výšce 767 m n. m. pod stejnojmenným vrcholem asi 11 kilometrů od Litvínova. První dřevěná rozhledna na Jeřabině se tyčila do výšky několika metrů a byla otevřena v roce 1884. Povětrnostní podmínky však stavbě nepřály a proto se již na přelomu 80. a 90. let bořila věž a muselo dojít k prvním opravám. Další škody byly způsobeny roku 1908, tentokrát se však nesehnaly peníze na opravu. V průběhu 1. světové války věž zpustla. Němečtí turisté se nenechali odradit a po letech, v září roku 1929 stála na Jeřabině nová věž.  Po 2. sv. válce také druhá stavba padla za oběť vandalům, mohli jsme vidět jen základy věže původní z roku 1884. Na jaře 2009 prošla generální opravou a od té doby je volně přístupná veřejnosti.

krušné hory s dětmi

Nyní je rozhledna ve zbídačeném stavu. Dřevěné zábradlí se rozpadá a místy chybí úplně. Zámky lásky taky nepřidávají rozhledně na kráse.

rozhledna jeřabina

Z rozhledny se vám nabízí nádherný kruhový výhled do krajiny Krušných hor, na Mostecko a homole v Českém středohoří.

krušné hory dominiky svět

rozhledna jeřabina výhled

Pro nás ale byly mnohem zajímavější skalní útvary než samotná rozhledna. Skupinky skalek jsou pojmenované, a tak můžete narazit třeba na Psí hlavu, Střechu, Vyhlídku anebo Jeřabinu. Od rozhledny jsou vzdálené cca 50 metrů a vede k nim vyšlapaná cestička směrem na sever.

vrch jeřabina

rozhledna jeřabina krušné hory

rozhledna jeřabina krušné hory

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *