Od obory ve Mstišově ke Kamennému moři

obora mstišov

V neděli se mě Dáška ptá, jestli bychom nemohli na výlet. Tahle otázka mě hodně potěšila, protože poslední dobou ji slýchám opakovaně a říkám si, že její koronavirové období, kdy jsme pořád někde courali a jí to nebavilo, už skončilo. A tak jsme se tentokrát vydali zase do hor, ale trochu na východ od nás.

V Krušných horách, nedaleko Dubí se nachází obora Mstišov, která je celoročně přístupná. Na 17 hektarech tu chovají daňka skvrnitého. Samec bývá blíže určován podle tvaru paroží, například jako špičák, vařečkář, lopatáč. Dalšími zde chovanými zvířaty jsou srnec obecný, který je nejmenším druhem jelenovitých v Evropě, a jelen evropský, který je zase hlavním představitelem jelenů na našem kontinentu. Dále v oboře můžete obdivovat siku východního, který je známý jako jelen Dybowského. Pochází z Japonska a oblastí východní Sibiře a je zvláštností zdejší obory. Narazit tu můžete i na muflona a divoká prasata.

obora mstišov

obora mstišov

obora mstišov

Zvířata se můžou krmit doneseným suchým pečivem a zeleninou, my jsme toho ale nevyužili, protože to do chudáků zvířat musejí návštěvníci ládovat od rána do večera.

dominiky svět

dominiky svět

Do obory Mstišov je dobrovolné vstupné, avšak parkoviště je zpoplatněno dvacetikorunou. Otevírací doba je od 8 – 19.

dominiky svět

krušné hory s dětmi

Pro někoho čtvrthodinová procházka (areál pro návštěvníky není moc velký), ale pro nás to byla 1,5 hodinová návštěva. Zašli jsme si totiž až na konec obory, kam už nikdo nechodí a tam si sedli na špalky u plotu a pozorovali chování divokých prasat.

krušné hory s dětmi

obora mstišov

U vchodu jsme ještě narazili na pár morčat a jednoho králíka, opodál na páva ve voliéře a na kýčovitý nafukovací hrad.

 

Kamenné moře

kamenné moře dubí

Letos se k opravdovému moři nedostaneme, a tak jsme si opět zašli ke kamennému.

kamenné moře v Krušných horách

Tohle kamenné moře se nachází kousek od obory Mstišov. Výchozí místo jsme měli od silnice č. 27 

krušné hory s dětmi

Část cesty vede po oranžové a dál jsme museli odbočit doleva na neznačenou cestu.

kamenné moře v krušných horách

Cesta je neudržovaná, a tak jsme museli místy skákat přes hluboké a blátivé koleje vyjeté od traktorů. Dostali jsme pěknou sprchu klošů, které jsme si tahali z vlasů ještě doma a prodírali jsme se vysokou trávou plnou klíšťat.

kamenné moře dubí

Ale nakonec jsme dorazili na místo, vytáhli svačinu a poseděli tady necelou hodinku, měli jsme to tady totiž celé sami pro sebe.

 

Dejte vědět, jestli se vám článek líbil a jestli se sem také vypravíte:)

 

 

 

 

 

 

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *