Vrch Raná je jeden z nejoblíbenějších vrchů Českého středohoří. Není divu, výhledy z něj jsou opravdu krásné. Výstup na něj je nenáročný a zvládnou ho i malé děti.
My se sem vydáváme pravidelně v jakémkoliv ročním období, ale pokud mohu doporučit, nejlepší návštěva je na jaře, kdy na vrcholku rostou vzácné rostlinné druhy.
Pod vrcholem se také vyskytuje největší kolonie ohroženého sysla obecného. Díky stepnímu prostředí, má zde sysel obecný nejlepší podmínky k životu. O syslech si můžete také přečíst v mém dalším článku.
Z vrchu Raná (457,2 m) se nabízí krásný kruhový výhled nejen na okolní vrcholky, ale i do dálek. Je také oblíbeným startovacím místem paraglidistů.
Trojvrcholová hora a jeho jedinečná fauna a flóra
Vrch Raná je díky stepnímu biotopu bohatý na vzácné rostlinné a živočišné druhy.
Z flóry musím zmínit kriticky ohrožený druh ovsíř stepní, vzácnou trávu, která je pozůstatkem doby ledové. V České republice roste pouze na dvou lokalitách, a to v Českém středohoří a na Pálavě. Na našem území byl poprvé nalezen v roce 1902 právě na Rané. Dále zde roste několik druhů kavylů , koniklec luční český, divizna brunátná, hořec brvitý, hlaváček jarní a další.
Z fauny jsem už výše zmiňovala sysla obecného. Dále tady můžeme narazit na další významné obratlovce, jako užovku hladkou, bělořita šedého, lindušku úhorní nebo strnada lučního. Z těch bezobratlých můžeme narazit na saranče skalní, kterých je tady opravdu mnoho, nebo našeho oblíbeného cvrčka polního. Vyskytuje se zde i několik velmi vzácných střevlíků, drabčíků, vrubounů, krasců a nosatců. Z motýlů tady můžeme zahlédnou nekrásnějšího zástupce tohoto řádu, a to otakárka fenyklového, dále pak okáče skalního a modráska ligrusového.
Parkování
Pokud nemáte čas na několikakilometrovou procházku, nejrychleji se sem dostanete po polní cestě z obce Hrádek nedaleko obce Rané. Auto necháte pod kopcem na neoficiálním parkovišti a odtud se vydáte nahoru. Další možností je nechat auto u restaurace Skleník v obci Raná, parkoviště by mělo být placené.