Kniha o životě v přírodě, to je Malá lesní škola

malá lesní škola

Malá lesní škola od Andrease Kielinga je kniha o životě v přírodě. Je to v podstatě vyprávění z autorova života stráveného v přírodě po celém světě, ale hlavně z jeho rodné země – Německa, které je nám, co se týče přírody, velmi podobné. Možná proto jsem ji přečetla jedním dechem, vlastně čtyřmi (rozuměj na čtyřikrát).

Něco o autorovi

Andreas Kieling je známý německý dokumentarista a spisovatel. V 16 letech uprchl přes Československo a Rakousko do západního Německa. Pracoval jako námořník a lesník. Od roku 1990 cestuje po světě jako fotograf přírody a dokumentarista. Je nositelem několika cen za filmy o zvířatech. Už od dětství ho fascinovala příroda a život v ní. Jako milovník zvířat a rostlin bral od malička na své výpravy do přírody i své dva syny.

Malá lesní škola

V knize Malá lesní škola se dozvíte, jak pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí, aniž byste je vyplašili. Jaké zvíře má v lese nejdůležitější roli nebo proč je vlk stále považován za nepřítele člověka. Jaký je rozdíl mezi srnčí a jelení zvěří, kdy probíhá jejich říje a kdy shazují parohy. Proč vymírá hmyz a proč se zvířata ráda drží na okrajích měst nebo přímo ve městě.

Andreas mimo jiné popisuje ve své knize i mnohaleté zkušenosti. Píše například o tom, proč není dobré vysazovat pouze smrkové monokultury, na co má vliv používání pesticidů v zemědělství nebo proč při senoseči přichází o život mnoho srnčat. Věděli jste třeba, že si z lesa nesmíte odnést peří chráněných ptáků? Já tedy ne.

malá lesní škola

Kniha má 208 stránek a díky krátkým kapitolám se četla „jedna báseň“. Je psaná zajímavou formou. Člověk se mnoho doví a přitom si nemusí lámat hlavu nad odbornými slovy. Všechno je jasné a pochopitelné. Mě osobně se kniha moc líbila, protože les a všeobecně příroda, je mi velmi blízká. Už od mala jsem trávila čas u své tety na samotě u lesa, chodila do kravína, zkoumala hmyz a několikrát se setkala s divokými prasaty. S touto knihou jsem se opět vrátila do svého dětství a zavzpomínala si.

Knihu doporučuji všem milovníkům přírody i těm, kteří do přírody zavítají svátečně. Můžete ji sehnat zde Andreas Kieling: Malá lesní škola – Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz) nebo si o ní prostě zasoutěžit v komentáři pod tímto článkem.

Soutěž

Pravidla jsou jednoduchá. Dejte lajk k poslednímu příspěvku na mém facebooku a instagramu. Napište do komentáře pod tento článek, co pro vás znamená příroda a jaký k ní máte vztah. Jednoho šťastlivce vyberu 15.června a knihu mu zašlu.

 

 

 

 

 

 

 

Comments

  1. Tereza says:

    Příroda je symbol mého dětství, vyrostla jsem v ní a vždy ji vnímala jako samozřejmost. Až když mě život zaval do velkoměsta, zjistila jsem, že zase taková samozřejmost to není. Jenom tam mám pocit, že doopravdy dycham. Předat stejnou lásku k přírodě mým dětem, které vyrůstají ve městě, je jedním z rodicovskych výzev.

  2. Bětka says:

    Přírodu mám ráda. Standardně. Český lesy..💚 A moje nejoblíbenější příroda je moře.🌅 A prosím pěkně, počítají se lajky jen na ig, když fb nepoužívám nebo budu diskriminována?😁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *