Naučnou stezkou k rozhledně Cibulka

Rozhledna Cibulka

 

Rozhledna Cibulka se nachází na Šibeničním vrchu kousek od obce Oloví v Krušných horách. Stojí v nadmořské výšce cca 655 m.n.m. a její celková výška je 29.32 metru. Výška spodní vyhlídkové plošiny je 4,29 metru a horní vyhlídková plošina má 25,15 metru. Z rozhledny se vám naskytne panoramatický výhled, a můžete tak vidět město Oloví, Krušné hory, Sokolovskou pánev a město Sokolov, v poslední řadě i kopce Slavkovského lesa.

cibulka

rozhledna

lesní pexeso

Trocha historie

Původně stála rozhledna na Boučském vrchu asi 1,5 km východně od dnešní stavby. Nechal ji tam vybudovat majitel Svatavských přádelen Josef Schmieger. Ten se slavnostního otevření v roce 1896 nedožil a rozhledna chátrala až do doby, než zchátralou rozhlednu v roce 1913 odkoupil Okrašlovací spolek města Oloví. Rozhledna byla rozebrána a přemístěna na Šibeniční vrch. K úplnému zničení rozhledny došlo za druhé světové války. V roce 2011 se začal realizovat projekt na obnovení rozhledny. Slavnostní otevření nové rozhledny se uskutečnilo 31. srpna 2014.

rozhledna

rozhledna

 

rozhledna

Kudy k rozhledně

K rozhledně vede několik cest. Nejkratší trasa k rozhledně je strmou neznačenou cestou od místa na silnici mezi Olovím a Krajkovou (přibližně v polovině) a je dlouhá asi 800 metrů. Další trasa je z Oloví od kostela sv. Archanděla Michaela. Je to turisticky značená trasa, část po modré, dále po žluté. Trasa po modré kopíruje naučnou stezku. Délka trasy je asi 2,3 km. A  trasa, kterou jsme šli my a která je považována za nepohodlnější. Od silnice z Krajkové do Studence, když se na silnici odbočí vpravo na neznačenou polní cestu, která vzápětí přechází v lesní cestu a pokračuje na hlavní vrchol Šibeničního vrchu. Jde se okolo kapličky na Šibeničním vrchu a památných stromů „buků u černé kapličky“ až k rozhledně. Celá trasa jde téměř po rovině. Délka trasy asi 2,2 km a potkáte tu několik naučných tabulí o přírodě. Pokud byste se rozhodli jít tou samou cestou jako my, tady je místo, kde můžete nechat auto.

naučné

naučné panely

příroda

výlet

dendrofon

naučná stezka

stopy zvířátek

Kaple Nejsvětější Trojice

U místních známá jako černá kaple nebo lávová kaplička. Je totiž zhotovená z odpadní strusky z rotavských železáren, která lávu na první pohled také připomíná. Místo je také unikátní tím, že okolo kaple tvoří půlkruh osm vzrostlých památných buků. Cestou na rozhlednu Cibulka si můžete u kapličky odpočinout nebo se podívat do útrob samotné kaple a zazvonit na zvoneček. Ale pozor na hlavu, uvnitř je tma.

kaple

kaple

Kdy se nejlépe vydat na rozhlednu Cibulka

Rozhledna je volně přístupná po celý rok. My jsme tu byli na začátku července, turistů jsme potkali poskrovnu a ještě jsme si natrhali borůvky.

borůvky

 

 

 

Poznámka: Nedoporučuji nechat pobíhat nahoře malé děti samotné, je zde možnost propadnutí mezerou mezi pochozím roštem a zábradlím. A pokud jste slabší povahy, nahoru vůbec nechoďte 😀

 

 

Comments

  1. Miloš says:

    Cibulka je pěkná rozhledna a když člověk přijde v týdnu dopoledne, je tam skoro sám. Já parkoval na prvním uvedeném místě, přesný popis (+ fotky) jsem popsal v mém článku zde https://www.autovylet.cz/rozhledna-cibulka-olovi/ ale jak to tak vidím, asi to bude chtít i s dětmi příště vyrazit tou trasou jakou popisujete, ta bude rozhodně zajímavější. A kdo chce vidět opravdu „mercedes mezi rozhlednami“, tomu doporučuji navštívit nedalekou obec Krásno a zdejší Krásenskou rozhlednu, ta je opravdu parádní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *