Slavkovský les – 1. díl

Slavkovský les

Slavkovský les leží v trojúhelníku mezi Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Je osobitým krajinným celkem vystupujícím příkře nad Tachovskou brázdu a Chebskou a Sokolovskou pánev. Jen na jihovýchodě přechází pozvolna do Tepelské plošiny. Celé území má ráz paroviny. Nejvyšší vrcholy Slavkovského lesa – Lesný (983 m n. m.) – leží v poněkud zdvižené jihozápadní části. Oblast je z velké části zalesněna smrkovými porosty. Původní bučiny a bukojedliny se zachovaly jen v nepatrných zbytcích. Významnou součástí lesů jihozápadní části Slavkovského lesa jsou rozlehlá rašeliniště vrchovištního typu s porosty borovice blatky a břízy pýřité s charakteristickými rašelinnými druhy rostlin.

Pro mě byl Slavkovský les známý donedávna jen rozhlednou Krásno, Kladskou, Upolínovou loukou a Třemi křížky. Když jsem ale před týdnem zavítala do Domu přírody na Kladské, vyfasovala jsem brožurku s mapou a otevřeli se mi nové možnosti. Tolik přírodních památek a přírodních rezervací, o kterých jsem neměla ani tušení. Proto jsem se rozhodla rozdělit Slavkovský les do několika článků, kde v každém článku najdete několik tipů na výlety i s fotkami.

Naučná stezka Kladská

Kladské rašeliny jsou nejčastějším cílem výletů návštěvníků za poznáním přírodních krás Slavkovského lesa. Není divu, kdo by neměl rád rašeliniště a dřevěné chodníčky. Navíc zde neplatíte za parkování a vstupné. Stezka je dlouhá přes 1500 metrů a po cestě potkáte osm naučných panelů. U parkoviště je Dům přírody, který se skládá ze čtyř expozic. Můžete si nechat promítnout také některou z reportáží či film o Slavkovském lese. Pokud se budete chtít vydat po Naučné stezce Kladská, zkuste sem zavítat v zimě, na jaře nebo na podzim. My jsme tu byli začátkem srpna a díky tomu, že jsme sem přijeli dopoledne, tak jsme ještě měli kde zaparkovat.

kladská

kladská

kladská

rašeliniště

rašeliniště

Přírodní rezervace Smraďoch

Nedaleko od Kladské se nachází přírodní rezervace Smraďoch. Unikátní rašeliniště. Už z dálky vás bouchne do nosu podivný zápach. Z hlubin země se tady prodírá plyn, který se stává osudným mnoha drobným živočichům, jde totiž o sirovodík. Dostanete se sem autem a od silnice je to jen 200 metrů. K návštěvě bude asi lepší březen nebo duben, protože během suchého léta tu bylo jen pár mofet a jedno malé jezírko. Na tomto místě jsme nepotkali ani jednoho turistu.

Smraďoch

les

mofety

přírodní rezervace

smraďoch

Přírodní památka Sirňák

Kousek od Mariánských lázní se nachází přírodní památka Sirňák. K místu nevede žádná cesta a oblast je podmáčená. Z toho důvodu doporučuji návštěvu pouze v létě. Navigace v telefonu nutná. Opět zde najdeme mofety s přítomností sirovodíku. Pěkná procházka lesem bez davů turistů.

Sirňák

rašeliniště

dominiky svět

dominiky svet

slavkovský les

 

 

TIP: Pokud budete chtít zanechat vzkaz v některé z návštěvních knih, mějte u sebe vlastní psací potřeby 🙂

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *