Slavkovský les leží v trojúhelníku mezi Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Je osobitým krajinným celkem vystupujícím příkře nad Tachovskou brázdu a Chebskou a Sokolovskou pánev. Jen na jihovýchodě přechází pozvolna do Tepelské plošiny. Celé území má ráz paroviny. Nejvyšší vrcholy Slavkovského lesa – Lesný (983 m n. m.) – leží v poněkud zdvižené jihozápadní části. Oblast je z velké části zalesněna smrkovými porosty. Původní bučiny a bukojedliny se zachovaly jen v nepatrných zbytcích. Významnou součástí lesů jihozápadní části Slavkovského lesa jsou rozlehlá rašeliniště vrchovištního typu s porosty borovice blatky a břízy pýřité s charakteristickými rašelinnými druhy rostlin.
Pro mě byl Slavkovský les známý donedávna jen rozhlednou Krásno, Kladskou, Upolínovou loukou a Třemi křížky. Když jsem ale před týdnem zavítala do Domu přírody na Kladské, vyfasovala jsem brožurku s mapou a otevřeli se mi nové možnosti. Tolik přírodních památek a přírodních rezervací, o kterých jsem neměla ani tušení. Proto jsem se rozhodla rozdělit Slavkovský les do několika článků, kde v každém článku najdete několik tipů na výlety i s fotkami.
Naučná stezka Kladská
Kladské rašeliny jsou nejčastějším cílem výletů návštěvníků za poznáním přírodních krás Slavkovského lesa. Není divu, kdo by neměl rád rašeliniště a dřevěné chodníčky. Navíc zde neplatíte za parkování a vstupné. Stezka je dlouhá přes 1500 metrů a po cestě potkáte osm naučných panelů. U parkoviště je Dům přírody, který se skládá ze čtyř expozic. Můžete si nechat promítnout také některou z reportáží či film o Slavkovském lese. Pokud se budete chtít vydat po Naučné stezce Kladská, zkuste sem zavítat v zimě, na jaře nebo na podzim. My jsme tu byli začátkem srpna a díky tomu, že jsme sem přijeli dopoledne, tak jsme ještě měli kde zaparkovat.
Přírodní rezervace Smraďoch
Nedaleko od Kladské se nachází přírodní rezervace Smraďoch. Unikátní rašeliniště. Už z dálky vás bouchne do nosu podivný zápach. Z hlubin země se tady prodírá plyn, který se stává osudným mnoha drobným živočichům, jde totiž o sirovodík. Dostanete se sem autem a od silnice je to jen 200 metrů. K návštěvě bude asi lepší březen nebo duben, protože během suchého léta tu bylo jen pár mofet a jedno malé jezírko. Na tomto místě jsme nepotkali ani jednoho turistu.
Přírodní památka Sirňák
Kousek od Mariánských lázní se nachází přírodní památka Sirňák. K místu nevede žádná cesta a oblast je podmáčená. Z toho důvodu doporučuji návštěvu pouze v létě. Navigace v telefonu nutná. Opět zde najdeme mofety s přítomností sirovodíku. Pěkná procházka lesem bez davů turistů.
TIP: Pokud budete chtít zanechat vzkaz v některé z návštěvních knih, mějte u sebe vlastní psací potřeby 🙂